פרק ז'

מהפכת הבריאות ונסיקת תוחלת החיים
הבריאה - האם ייתכן ניצחון על 'מחלת הזקנה'

מבוסס על מסתו של ניק בוסטרום  Nick Bostrom פרופסור לחקר העתיד באוניברסיטת קיימברידג' באנגליה.

http://www.longevitymeme.org/articles/viewarticle.cfm?page=1&article_id=3


תרגום ועריכה דוד איש שלום

יותר חוקרים הופכים תמימי דעים כי תוספת מהותית לתוחלת חיי האדם היא רק שאלה של זמן. הזדקנות היא תהליך ביוכימי ומדענים לומדים כעת כיצד להאט ואף לעצור בעתיד את תהליך ההזדקנות. ביטול תהליך ההזדקנות באמצעים מדעיים טכנולוגיים הופכת לאפשרית בעתיד הלא כל כך רחוק.

תוחלת החיים הממוצעת  כיום ארוכה  בהרבה מאשר בעבר. לפני אלף שנה היא עמדה על 25 שנים. כיום היא יותר מ- 73 שנים בישראל והמספר ממשיך לעלות. תהליך זה הושג עקב הפחתת מקרי מוות בטרם "הזמן הטבעי", כגון צמצום המחלות הזיהומיות, ולא עקב האטה של תהליכי ההזדקנות עצמם. היכולת לרפא מחלות מוגדרות היא דבר נפלא, אך יכולת זאת אינה יורדת לשורש הבעיה. תהליך ההזדקנות עצמו עומד בשורש הבעיה. יותר ויותר חוקרים ומדענים מכנים כיום את תהליך ההזדקנות בשם המפתיע, מחלת ההזדקנות.  מחלת ההזדקנות, מערערת את בריאותך ואת חיוניותך, ולבסוף אתה נעשה כל-כך תשוש  שכל טיפול רפואי ותרופות כבר לא יעזרו לך. אם זה לא שבץ היום, זה סרטן מחר. עצם ההגדרה 'מחלת ההזדקנות' מעידה שכיום הולכת וצומחת גישה גרונטולוגית הגורסת שכמו כל מחלה, גם מחלת ההזדקנות ניתנת תיאורטית לריפוי.

מחלת ההזדקנות מובילה לכך שבדיוק כאשר התחלת לרכוש חכמה וניסיון ואולי אף התבססות ומנוחה ונחלה, דווקא בשיא מגיעים ניוון ונסיגה גופנית ונפשית, מתישים את האנרגיה שלך פוגעים באינטלקט שלך. ואז ניחתת עליך מכת המוות. עתה, יש תקווה אמיתית להפסיק זאת; תקווה שהפרק חייו האחרון של האדם, אינו צריך להיות תם ונשלם "בדרך כל בשר".

בשנים האחרונות מדענים החלו להבין יותר ויותר את התהליכים הביולוגיים המונחים ביסוד הזדקנות. חוקרים מפתחים בימים אלה כלים אשר יעניקו לנו שליטה חסרת-תקדים על תהליכים ביולוגיים בסיסיים ברמות התאיות והגנטיות. כלים אלו מצביעים על תקווה ריאליסטית לתוחלת חיים אנושיות מורחבת במידה עצומה וחיים משופעים בבריאות איתנה ונמשכת. מדענים כבר השיגו יעד זה של הארכה מהותית של תוחלת החיים בזנים שונים: כך בעכברים כבר למעלה מ- 30%, על-ידי שינוי שני גנים בלבד, מדענים אפשרו לתולעי נמטודה להגיע לסטנדרד ברמה הקבועה מראש שש פעמים תוחלת חייהם הנורמאלית.

מניעת הזדקנות והמוות "הטבעי" בבני-אדם הנה פרויקט מסובך למדי. חכמת האנושות תאלץ לפתור כמה חידות קשות. עם זאת בימים אלה מונחים היסודות להתמודדות בהצלחה עם האתגר.

 ההתמודדות עם מחלת הזקנה נעשית בכמה מישורים:

        תאי גזע. תאי גזע אנושיים תאים אשר נועדו להתפתח לסוג אחר של תא כיום כבר יש הישגים חשובים בנושא. אפילו במבוגרים יש תאים שמסוגלים להתפתח לכמעט כל סוג של תא. זה פותח אפשרויות עצומות לרפואה ריג'נרטיבית. ניתן יהיה לגדל תאי עצב חדשים לטיפול במחלות הפרקינסון ואלצהיימר, או דִמנציה (שיטיון) הנגרמת עקב זקנה. איברים כושלים כמו למשל לבבות וכליות יכולים להיות מוחלפים בהדרגה על ידי הצמחת רקמות מאותם תאי גזע של החולה עצמו. כאן מדובר על רפואת תאי גזע ריג'נרטיבים, קרי, שמחליפים תאים חולים, פגועים או זקנים מדי של המטופל. תחום זה הוא המתקדם ביותר שבין תחומי הרפואה הטרנספורמטיבית, שנידונים כאן.

     טלומרז. תאים אינדיבידואלים יכולים להיות "מונצחים" על-ידי חידוש מלאי הטלומרים שלהם (אילו הם מכסים קטנים של DNA היושבים על קצה הכרומוזומים ומווסתים את מספר החלוקות האפשרי של כל תא). מניפולציה בטלומר מאפשר להסיר את ההגבלה לכמה פעמים יכול תא להתחלק, ולכן, עד מתי הוא יחיה. בשלב זה קיימים בעיות של חשש מהיווצרות סרטן עקב ביטול מגבלת ההתחלקות של תאים.

   ריפוי גנטי. ריפואי גנטי סומאטי יחדיר גנים מועילים בתאים של מבוגרים. בכך ניתן יהיה לרפא מחלות תורשתיות רבות. בנוסף לכך ניתן יהיה לקזז את השינויים הגנטיים המתרחשים עם הזדקנות.

    ננו-רפואה. התפתחותה של הביו-ננוטכנולוגיה, תאפשר ליצור ולתכנת חלבונים ומכונות ביולוגיות זעירות או גדילי DNA, אשר יוכלו לחדור לתוך תאים ולתקן נזקים ל- DNA ולמבנים אחרים. ננו-רפואה תעניק לנו לבסוף שליטה גדולה הרבה יותר על התהליכים הביוכימיים בגופינו.

אנשים רבים מנסים ללמוד כיצד תוחלת חיים מורחבת תשפיע חברתית.  עבור האינדיבידואל, פרדיגמת ה"חיים הליניאריים" המסורתיים, בהם נודדים אנשים מחינוך לעבודה, לבידור\פנאי עלולה להתחלף בפרדיגמת "חיי-מעגל" – בה חינוך, עבודה ופנאי שזורים באופן חוזר במהלך החיים. יהיה זה נורמאלי לבן-50-שנה לחזור לבית-הספר ולבני-70-שנה להתחיל קריירות חדשות. חשבו על תועלת החברה מהאפקט החיובי  כתוצאה מהישרדותם של אנשים עם חכמה מצטברת של 150 שנות חיים, ואת החיוניות המתמדת להביא את החכמה הזאת לפעולה.

קיומם של בני-150-שנה רבים ללא ספק ישנה את החברה במידה רבה. אך בהתחשב בזה שאפילו אם יכולנו לעצור את ההזדקנות היום, היה זה עדיין לוקח שבעים שנה לפני שהיו מספר ניכר של בני-150-שנה. בשבעים שנה הרבה דברים אחרים ישתנו. כל בסיסי הטכנולוגיה יהיו שונים בצורה טוטאלית ומתקדמים מעל ומעבר לכל דמיון ביחס לימינו. לא ניתן להתבונן בהארכת-חיים בבידוד מפיתוחים אחרים אלה אשר יתרחשו.

נכון שקיים צורך למנוע פיצוץ-אוכלוסין. מכל מקום, בחברות המפותחות טכנולוגית, עובדה היא כי זוגות נוטים להביא פחות ילדים לעולם למעשה, הקצב הנו נמוך משיעור התמותה (נמוך מאפס אחוז תחלופה). על-ידי הפצת יתרונות הטכנולוגיה, השכלה, וזכויות נשים לארצות עניות כיום, שיעורי פוריות יצנחו גם שם.

לבסוף, ואולי בעתיד הלא כ"כ רחוק, יורשינו ילמדו לנצל את המשאבים האינסופיים של הימים והאוקיאנוסים ולהקים בהם ערים ומרכזי אוכלוסין, ליבש שטחים עצומים של הימים, ומתוך ידע והבנה בשמירת הסביבה בכל הרמות. קיימת אפשרות לחיים ביקום מחוץ לכדור הארץ. בינתיים, מערך שלם של טכנולוגיה חדישה כבר מכין אמצעים אשר יאפשרו לנו "לנוע בקלילות רבה יותר על-פני הארץ": ייצור יעיל יותר ומזיק פחות מבחינה אקולוגית; אנרגיה וטכנולוגית תובלה הופכים זאת לאפשרי עבור האנושות לחיות בהרמוניה גדולה יותר עם הטבע.

הארכת-חיים לא תניח נטל על טיפול בריאותי, מפני שהארכה כזאת משמעותה שיפור משמעותי באיכות הבריאות של הבריות, חיים בריאים הרבה יותר לכלל האוכלוסייה עד זקנה ושיבה ולא רק כמה שנות חיים נוספות במצב של חולי ותשישות.  כאשר בני-80-שנה יחזיקו באותו מבנה גוף וזריזות מנטאלית כמו אנשים בשנות הארבעים לחייהם, הם יימנו בין החברים הפרודוקטיביים ביותר בחברה, כי הם ישלבו נעורים פיזיים עם ניסיון חיים מצטבר.

עם הארכה מהותית של תוחלת החיים, לבריות יהיה גם אינטרס אישי בעתיד. זה יוביל אותנו למדיניות אחראית יותר וברת קיימא.

אנשים מקשים "האם לא יהיה זה משעמם לחיות כל כך הרבה?  אך האם יהיה זה יותר מלהיב למות? תחולות חיים ארוכות מאוד, בסופו של דבר בדומה לתוחלת החיים העכשווית שלנו - יהיו משעממות או מלהיבות בהתאם לתכנים שאנו ניצק בהם.

 בעשורים הבאים, נפתח כלים טכנולוגיים אשר יאפשרו לאלו המשתוקקים לחיות חיים ממושכים יותר ובריאים יותר, ולהעצים את יכולותיהם האינטלקטואליות, האמוציונאלית והפיזיות שלהם. מנקודת ראות היסטורית, האנושות הנוכחית, ההומ-ספיינס נראית אומנם כמו התחלה מפוארת אך בהחלט לא המילה האחרונה.

במידה והאנושות תצליח להימנע מלהכחיד את עצמה בעזרת תאונה או קטסטרופה צבאית או טכנולוגית כלשהי, אנשים בעתיד עשויים להסתכל אחורה להווה ולרחם  על הדורות הקודמים שהיו נתונים  לכל-כך הרבה סבל ובריאות לקויה.

 הישרדות הינה אינסטינקט אנושי טבעי. היא תנאי מקדים לכל פעילות אחרת. הארכת-חיים היא בסך הכול התפתחות טבעית של רפואה - מריפוי מחלות ודחיית השלכות ההזדקנות  עד למניעה מוחלטת שלהם.

כבר היום הולכת ומנצה רפואה שעיקרה בתכנות תאים, רפואה המתבססת על ביו-ננוטכנולוגיה ננוטכנולוגיה המבוססת על הנדסת הגוף האנושי מלמטה למעלה מרמת התאים לרמת המקרו שכוללת בין היתר הנדסת תאי גזע משקמת, רפואה גנטית, ועוד מגוון רחב של טכנולוגיות רפואיות שעומדים להבשיל בעשור ובעשורים הקרוביםויגרמו לכך שהקפיצה בתוחלת החיים לא רק שלא תיבלם, אלא אף תמשיך לעלות בעקומת תאוצה העולה בהרבה על זו של המאה העשרים. מידע על המתרחש כיום במעבדות המחקר, ואף ביישומים ניסיוניים ראשוניים של פירותיה של הביו-ננוטכנולוגיה לנגזרותיה ושאר טכנולוגיות רפואיות משקמות מן היסוד, מלמד שאתגר הארכת תוחלת החיים הוא אתגר שמתמודדים אתו כיום מיטב המוחות בתחום, ושאין ספק שייכבש. בהמשך המאה הזאת נראה זקנים מופלגים מתהלכים בינינו, מתפקדים בשיא השילוב של און וניסיון כדבר שבשגרה. חשוב להבין שלא מדובר חלילה בזקנים תשושים וסיעודיים הנופלים לעול על החברה. האתגר, אינו רק רפואת המחלות וצמצומן, אלא אף הארכת תוחלת החיים הבריאה. באמצעות תאי גזע מולטיפוטנטיים[1] מהגנום של האדם עצמו, ניתן יהיה לשקם אברים ורקמות, להפוך פגועים לבריאים, ליצור איברים שנהרסו, לרבות לב, כלי דם, כליות. לשקם ואף להגביר רקמות מוח, לשקם מחלות עצבים ניווניות, לשקם רקמות עור, שרירים, עצמות, לב, ריאות, עיניים, ומה לא

מדע בדיוני? ובכן, כבר כיום רפואת תאי הגזע הריג'נרטיבית הניסיונית, מצליחה להחליף תאי עצב  פגועים על ידי השתלת תאי גזע עצביים -נאורונים – במוחם של חולים ולגרום להם ליצור תאי עצב בריאים במקום אלו שנהרסו. כאן גלום גם הפיתרון המפתיע לפתולוגיות כמו פגיעות מוח הרסניות מתאונות, או מחלות כפרקינסון, דימנסיה ואף אלצהיימראנו עדיין בחיתוליה של המהפכה, אך כבר החליפו לעיוורים מלידה רשתית באמצעות השתלת תאי גזע מהגנום של האדם עצמו, והם הפכו לרואים. בהמשך תתאפשר החלפת רקמות פגועות ואף זקנות יותר של אותו החולה מהגנום שלו. אין המדובר יותר באשפוזים וניתוחים קשים ומסוכנים ותקופות החלמה ארוכות. טיפול אופייני יכלול ביקור במרפאת תאי גזע אחת לתקופה והזרקה של תאי גזע פלוריפוטנטיים[2] מתוכנתים. התאים יגיעו לרקמות הפגועות, והאדם ילך וישתקם בהדרגה. גם נפגעי מוח קשים ומחלות מוחיות ניווניות יוכלו להשתקם לחלוטין.

התפתחות שלא תאמן של הרפואה העתידנית, שכבר קורמת עור וגידים. חלוצי הרפואה העתידנית כבר מדברים על ריפוי מחלת הזקנה. אסכולות חדשניות ברפואה ובביולוגיה כבר מדברות על הזקנה כעל מחלה. כיום כבר ידוע שהזקנה איננה פרי הבלאי של הגוף מרוב שימוש אלא חלק מהתכנות הגנטי של התאים בגופינו. ככל שהמדע מבין יותר, מתברר שהזקנה היא תולדה של תכנות גנטי של התאים, שמתוכנתים להזדקן ולבסוף למות. תופעת המוות המתוכנן של התאים  נקראת  אפופטוזיס - Apoptose תהליך טבעי בו התאים מתוכנתים למות ותכנות זה כמו כל תכנות בגוף האדם עיקרו בקוד הגנטי שלנו. כמו שהתאים והאורגניזם מתוכנתים להזדקן ולמות, בהדרגה יתכנתו אותם להאריך ימים, אם ברשותך את יכולת התכנות של התאים והרקמות של הגוף, הכול כמעט אפשרי.

אין להניח שהמוות יעלם כל כך מהר, אולם במאה הזאת, נראה הארכה משמעותית של תוחלת החיים. כאן עולה כמובן השאלה כיצד כדור הארץ יישא את הנטל של ריבוי טבעי כה גדול שעליית תוחלת החיים תביא אתו? או האם בכלל הגידול בתוחלת החיים יביא לגידול באוכלוסייה, או שמא הילודה שהעולם כבר חווה קטנה, ומה הקשר של אלה לנושא הכלכלי, בכך נעסוק בחלק השני: 'כסף בר-קיימא וחירות כלכלית'.

יד מכוונת ומסייעת, שיבת ציון המחודשת, קיבוץ גלויות, הניצחונות כנגד כל הסיכויים ועצם הישרדותה של ישראל הן רמז לכך. עתה, מששב ישראל לארצו ולנוכח צונאמי הטכנולוגיה הבלתי נמנע, ולנוכח האתגרים שלפניהם ניצבת ישראל התהליך חייב להימשך. ביחד עם תקומת הלאום היהודי בארצו עם ישראל צריך להיות החלוץ ברתימת היכולות האדירות הנפתחות לתיקון העולםגם בנושא הבריאות ותוחלת החיים.[1] תא גזע שיכול להתפתח לכל תא מקבוצה מסוימת של תאים

[2] תא גזע שיכול להתפתח לכל תא בגוף

2all - בניית אתרי אינטרנט